Witamy w Polsce- Bagel

focim.jpgMost egy kicsit használjuk a fantáziánkat! Képzeljük el, hogy egy nyári, napsütötte reggelen Krakkóban ébredünk fel. Szép lassan kikecmergünk az ágyból, felöltözünk és rájövünk, hogy reggelizni kellene valamit. Aztán hirtelen eszünkbe jut, hogy az egyik legfinomabb péksütemény, a bagel származási országában vagyunk.- Bizony, a bagel lengyel eredetű, annak ellenére, hogy az Újvilágban is hatalmas népszerűségnek örvend. - Kilépünk a lakásból, végigsétálunk a gyönyörű kis utcákon és betérünk egy apró pékségbe. Amint az ajtót nyitjuk, az eladó máris kedvesen Dzieǹ dobry-val (Jó reggelt) köszönt minket. Ezt udvariasan viszonozzuk, majd körülnézünk és nem bírunk betelni a finomságoktól roskadozó polcok látványával. Végül kiválasztunk egy nekünk tetsző bagel-t és hozzálátunk. Megéljük a pillanatot, ahogy Európa egyik ékszerdobozában a legismertebb, legnépszerűbb péktermékek egyikét fogyasztjuk.

A mai napon egy finom bagel receptet osztok meg veletek, próbáljátok ki bátran! 

bagelblog1_1.jpg

Hozzávalók:
650 g liszt
50 g vaj
1 kiskanál olaj
1 kiskanál. só
1-1,5 ek. kristálycukor
20 g élesztő
3-3,5 dl víz (kicsit meglangyosítva)

A lisztet egy nagyobb tálban összekeverjük a sóval és a cukorral, és belemorzsoljuk az élesztőt. Ha ezzel kész vagyunk, hozzáadjuk az olajat és a vajat. Összegyúrjuk, miközben fokozatosan csurgatjuk hozzá a vizet. Annyi vizet öntsünk hozzá, amennyit felvesz, viszonylag kemény tésztát kell kapnunk.
Ha a tészta szépen összeállt letakarva minimum 50 percet kelesszük, majd készítsünk 10 egyenlő gombócot belőle. A gombócokat hagyjuk 10 percet letakarva pihenni, utána hosszúkásra sodorjuk őket és egy vékonyabb pohár köré tekerve összecsípjük a két végüket (figyelmesen végezzük ezt a műveletet, nehogy a sütés során szétjöjjön). Az így kapott karikákat legalább 20 percig tovább kelesztjük.
Közben egy lábosban vizet forralunk, amihez 1-2 evőkanál kristálycukrot is teszünk. A lobogó forró vízbe belehelyezzük egyenként a bageljeinket, oldalanként 20-25 másodpercig főzzük. És sütőpapírra kibélelt tepsire helyezzük. Ezután ha szeretnénk, megszórhatjuk őket mákkal, szezámmaggal. Én általában simát szoktam csinálni, tehát nem teszek rá semmit. Mindenkire rá van bízva, hogy szeretné. Esetleg érdemes vegyesen ilyet is-olyat is.
200 fokos sütőben aranybarnára kell sütni őket. Lehet enni magában, vagy szendvicsként is. Találkoztam már olyannal is, aki túrót és gyümölcsöt tett a kettévágott bageljébe. Reggelire nagyon jó választás, a tésztája tömörebb, úgy tapasztalom, hogy jobban laktat mint egy sima zsömle.

A recept alapján kicsit macerásnak tűnik, de érdemes belevágni, hiszen jobb érzés ilyet reggelizni, mint egy sima bolti zsömlét!  Nem egy nagy ördöngösség, bár tény, hogy nem 1-2 perc alatt készül el. Ha vendégek jönnek érdemes dupla adagot készíteni. ;)

bagelblog2.jpg