India ízei
Biztos vagyok abban, hogyha mondjuk egy beszélgetés során, vagy bárhol megemlítik valakinek Indiát, rögtön beugrik neki a Taj Mahal, az erős, élénk színek kavalkádja, a csodálatos épületek sokasága, markáns illatok és persze nem utolsó sorban a fűszeres, csípős ételek.
Egy hatalmas, a világ legnépesebb országáról beszélünk, ami hihetetlenül nagy múltú kultúrával, történelemmel és tradíciókkal büszkélkedik. India különböző részein más és más gasztronómiai hagyományok alakultak ki, köszönhetően többek között a hatalmas területének. Rengeteg nyelv, szokás és vallás él egymás mellett, ami természetesen eltérő étkezési szokásokat eredményez. Számomra egyvalami van, ami összefogja az egész ország gasztrokultúráját, a fűszerek kavalkádja. Még sosem jártam Indiában, de ha az ottani ételek eszembe jutnak, az agyam rögtön a sokféle, változatos fűszerekre asszociál.
Fahéj: Itthon is ismert, gyakran használt fűszer. Egyik legnagyobb termőhelye Sri Lanka, egy ottani trópusi fafajtát szabadítanak meg a kérgétől, így kapjuk az erős illatú, kissé csípős, kissé édes fűszert. A gyógyászatban is gyakran alkalmazzák, ismertek jótékony hatásai. Influenzaszezonban betegségmegelőzés céljából kiváló. A tradicionális magyar ételekbe is beépült, gondoljunk csak a szilvás gombócra vagy az almás pitére.
Asatoetida: Érdekes, egzotikus nevű fűszer, viszonylag kevésszer találkoztam még vele, Szerintem itthon nem annyira ismert. Egy India területén is honos növény gyökeréből nyerik, kissé gyantás, ragacsos állaga van. Erős ízű és szagú fűszer, csak kis mennyiségben ajánlott az ételhez adni. Hagymára emlékeztető ízt ad.
Mustármag: Sárgás-világosbarnás, kissé csípős, pici gömbölyű magocskák, melyek többek között sokféle vitamint tartalmaznak. Belőle készül a gyakran használt és nálunk is népszerű mustár (fűszer).
Római kömény:Abszolút eltér a nálunk sokkal inkább használt édeskömény ízétől, sokkal "tüzesebb", erősebb. Alapvető fűszer az indiai konyhában. A népszerű és ismert curry fűszerkeverék egyik alkotóeleme.
Sáfrány: Az egyik legdrágább fűszer a világon. Az ételeket gyönyörű sárga színűre festi, annak ellenére, hogy vöröses színű. A fűszer maga a virágzó növény bibéje. Erős íze miatt inkább kismértékben érdemes használni. Íze egyszerre keserű és édes.
Chilipor: A szárított chilipaprika őrlésével készül. Intenzíven ízesít, ha csípős ételt készítünk, remek választás chiliporral ízesíteni.
Ismertek különböző fűszerkeverékek, más néven masalák. Ilyen például a Chaat Masala, ami szárított mangó, só, fekete bors, római kömény, koriander, gyömbér, chili és asatoetida keveréke.
A különböző fűszerek, fűszerkeverékek sorát valójában a végtelenségig lehetne sorolni. Én most csak pár fontosabbat, könnyebben beszerezhetőt említettem, érdemes ezekkel a finom, különleges fűszerekkel kísérletezni, hiszen legtöbbjük nagyon jól variálható, különleges ízélményben lehet részünk általuk.
Tipp: Egy fűszeres, intenzívebb indiai étel után a szánkban kavargó ízek, a csípősség csillapítására tej vagy joghurt alapú italt érdemes fogyasztani.