Zabpelyhes-chia magos kenyér teljes kiőrlésű tönkölybúza lisztből
Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a kiegyensúlyozott, egészséges étrendre. Ez a kenyérrecept annak ellenére, hogy tartalmaz finomított szénhidrátot is, nagyrészt olyan alapanyagokból készül, amelyek hozzájárulnak egészségünkhöz. Az elkészült kenyér nagyon laktató, ideális szendvicsek készítéséhez, de pirítósként vagy magában fogyasztva is nagyon finom.
Hozzávalók:
250 g finomliszt
250 g tönkölybúza liszt
2 evőkanál chia mag
50 g zabpehely
2 dl tej
2 tojássárgája
20 g élesztő
0,5 dl víz
1-2 csapott teáskanál só
1 kiskanál cukor
A tejet a kis cukorral meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt. Letakarjuk és várjuk, hogy felfusson. Eközben kimérjük a kétféle lisztet, a chia magot és a zabpelyhet, melyeket egy tálba teszünk és összekeverünk. A lisztkeverék közepébe egy mélyedést készítünk, a szélére pedig egyenletesen elszórjuk a sót. Mikor az élesztőnk felfutott a lisztkeverék közepén kialakított mélyedés közepébe öntjük, vigyázva, hogy a szélén elszórt sóval közvetlenül ne érintkezzen. Óvatosan elkezdjük dagasztani, közben hozzácsorgatjuk az olajat, a vizet, hozzáadjuk a tojássárgákat is. Körülbelül 10 perc dagasztás után egy egyenletes, viszonylag tömör tésztát kapunk. Ebből a tésztából egy hosszúkás, bagetthez hasonlító kenyeret formázunk, majd letakarva, meleg helyen 40-45 percet kelesztjük. Ezután a kenyér felületét sréhen bevagdossuk, közben pedig elkezdjük felmelegíteni a sütőt.
Kenyérsütésnél érdemes egy gőzös légteret kialakítani a sütőben. Ehhez egy magas falú tepsiben, vagy bármilyen edényben, ami sütőbe helyezhető, egy kis vizet teszünk a sütő aljába. Ezután felmelegítjük a sütőt 180 fokosra, és berakjuk a kenyerünket, amelyet már előzőleg egy sütőpapírral kibélelt tepsibe raktunk. Ebben a gőzös légtérben nagyjából 35-40 perc alatt megsül a kenyerünk, ami nagyon ropogós, szép felületű lesz. Mivel a sütőben gőzös légteret alakítunk ki, nagyon vigyázzunk minden alkalommal, mikor a sütőt kinyitjuk, mert a kiáramló gőz esetleg megégethet minket, ha nem vagyunk óvatosak!
Ha a kenyér megsült, a tepsin hagyjuk addig, ameddig ki nem hűl. Egy tiszta konyharuhát enyhén bevizezünk és rátesszük a kenyérre, ettől a kérge kissé megpuhul, könnyebben szeletelhető és szebb felületű lesz.